1 Hodina Pre Seba

Rôzne knižky a odborné rady hovoria až o 1 hodine denne, ktorú by si som mal nájsť pre seba. Z môjho pohľadu je to dosť veľa a preto som zvolil 1 hodinu týždenne. Vždy je táto voľba lepšia ako žiadna. Je to jedna hodina týždenne v ktorej sa venujem sám sebe. Čo robím a ako to robím, Vám ukážem nižšie v svojom článku.

Ak neviem dodržať 1 hodinu týždenne tak si dám 1 hodinu za 2 týždne alebo za mesiac, ale proste si to naplánujem a dodržujem. Je dôležité pristupovať k tejto naplánovanej činnosti, ako ku každej inej dôležitej činnosť. 1 hodina pre seba nemá vôbec menšiu prioritu.

1 hodina pre seba má takú istú vysokú prioritu, ako každá iná činnosť či stretnutie v mojom kalendári.

Je tak isto dôležitá, ako je dôležité stretnutie s obchodným partnerom. Túto 1 hodinu si naplánujem v čase kedy viem, že je málo pravdepodobná zmena alebo zrušenie tejto aktivity. Mne sa osvedčil čas Utorok medzi 7:00 – 8:30. Polhodina navyše je čas na príchod a odchod z činnosti. Naplánujem si vždy čistú 1 hodinu pre seba.

1185926_490850357675761_962511641_nPravidelná “SCHÔDZKA SO SEBOU” je TVOJIM NAJDÔLEŽITEJŠÍM meetingom. (Mark Dzirasa) www.jatodokazu.cz

Akú činnosť si vybrať ?

Pri výbere činnosti, na tomto stretnutí sám zo sebou, dodržujem nasledovné podmienky:

 • Činnosť vykonávam sám, bez nutnosti rozprávania sa, organizovania či počúvania iných ľudí.  Najlepšie je ísť sám bez priateľov či rodinných príslušníkov – je to MOJA 1 hodina. Ak idem s nikým iným, venujem sa jemu a nie sebe. Ak stretnem známeho viem mu príjemným spôsobom dať najavo že som tu kvôli inej veci, že sa mi teraz nedá. Potrebujem sa sústrediť sám na seba.

 

 • Vyberám si činnosť pri ktorej nie je nutné rozmýšľať. Vyberám si jednoduché oddychové alebo aktívne činnosti. Vyberám si  činnosť, ktorú viem automaticky bez rozmýšľania vykonávať, potrebujem sa sústrediť na seba a svoje myšlienky. Nie veľmi vhodná aktivita je napr. šach, čítanie knihy a pod.  Nad touto činnosťou musím rozmýšľať.

 

Moje typy na činnosti: plávanie, masáže, beh, joga, počúvanie relaxačnej hudby a pod. Ja osobne mám relaxačný bazén s tryskami, plávanie pod vodou a parná sauna s ľadovou sprchou.

Čo robiť a na čo myslieť počas aktivity ?

mozogTáto časť je kľúčová v 1 hodine pre seba.

Ak dodržím správny výber a splním obidve podmienky:

1. Ísť sám

2. Vykonávať činnosť pri ktorej nemusím rozmýšľať

Získam priestor na nápady a vizualizácie. Mám voľný priestor na vlastné myšlienky. Venujem sa len pozitívnym veciam a cieľovým ideálnym stavom. Vždy hľadám pozitívne veci aj v negatívnych udalostiach, niečo mi tým vesmír naznačuje, učí ma. Toto nie je hodina počas ktorej sa mám trápiť, zúfať a vzdychať. Mám si oddýchnuť a načerpať nových síl a nápadov.

Mne sa osvedčili tieto myšlienkové pochody:

 • Poďakujem sa za úspešný predchádzajúci týždeň. Vravím si, že som ho nemal úspešný ? Ale ako je možné, že som na relaxačnej svojej hodinke a ja nemám úspešný týždeň ? Jednoznačne bol úspešný nech sa dialo čokoľvek. POĎAKUJEM SA. Dnes negatívne veci budú zajtra pozitívne, pretože mi ukázali, prefackali a otočili hlavu tam kde mali.

 

 • Vizualizujem svoje cieľové stavy. Moje ciele a sny. Precítim ich naplno. Prežívam ich v svojej mysli. V mojej mysli prežívam cieľový, ideálny stav. Do tejto predstavivosti je potrebné zapojiť  aj zmysli ako je chuť, čuch, dotyk a sluch. Je potrebné úplne precítiť ideálny cieľový stav a vnímať čo cítim, ako to vonia, čo počujem, aké dotyky vnímam, skáčem, kráčam, chodím, je tam vôňa, aká vôňa. Je potrebné to precítiť naplno, užívať si to, znovu a znovu. Veľakrát som sa stretol s názorom, že to ľudia nechcú robiť pretože sú skromní, aby to neuriekli, je to hriech a pod. Ale toto nemá s tým nič spoločné, samozrejme za predpokladu, že moje cieľové stavy, ktoré si predstavujem sú Etické a Morálne.

 

Poznáte základnú skúšku správnosti Morálky a Etiky?

Ako si otestovať či je niečo Morálne alebo Etické? Úžasná skúška správnosti – či je to, čo robím alebo idem robiť Etické.

Spýtam sa sám seba – To čo robím alebo Idem robiť môžem komukoľvek povedať, rozprávať a písať? Môžem o tom, čo robím, hovoriť s kýmkoľvek? Ak áno – Je to Etické, Morálne a môžem si to vizualizovať ako popisujem vyššie.

 

 

 • Premietnem si v hlave celý nasledujúci týždeň ako si ho predstavujem v ideálnom stave. Teším sa z toho. Jednotlivé splnenia úloh, ktoré ma čakajú v nasledujúcom týždni prežívam ako som popísal vyššie. Prežívam úspešné splnenie úloh a zadaní ktoré ma čakajú.

 

 • Plánujem, vymýšľam nové stratégie, nové postupy. Rozmýšľam nad novými informáciami ktoré mám. Šialene sa mi v hlave spájajú informácie, ktoré mám a vychádzajú z nich postupy, ktoré by ma nenapadli. Som v uvoľnenom stave a vtedy  dochádza k neskutočným nápadom.

 

 • Pozerám sa na svoju činnosť o 5 rokov, predstavujem a vizualizujem si to. Len Tí najúspešnejší sa pozerajú už dnes na to čo bude o 5 rokov. Pýtam sa sám seba či moje služby, prácu ktorú robím (produkty) tu budú v takejto forme aj o 5 rokov. Pýtam sa, či ľudia o 5 rokov budú požadovať a chcieť moje služby (produkty) a či ich budú potrebovať  v takej forme ako ich ponúkam dnes. Čo sa udeje a čo sa zmení o 5 rokov? Aké nové vplyvy a technológie budú o 5 rokov?

 

 • Nemyslím na nič, vnímam len okolie. V mojej hodinke pre seba si nájdem aspoň 10-15min kedy nemyslím na nič. Vnímam len okolie. Počúvam ako žblnká voda, ako vychádzajú bubliny z vody a pod. Vraví sa, že náš mozog nedokáže myslieť na nič. Neustále pracuje a podsúva nám rôzne myšlienky, ktoré nás potom strhnú. Je to náročné vnímať len okolie ale dá sa to. Treba to trénovať.

 

Len najúspešnejší sa pozerajú na to čo bude o 5 rokov  a na týchto víziách, plánoch pracujú už dnes.

(z knihy,  Andrej Kiska – Vezmi život do vlastných rúk)

Akú činnosť vykonávam JA?

plaváreň bbChodím na plaváreň každý týždeň na čistú 1 hodinu. Začínam vždy vodnými masážami chrbta, brucha a nôh. Veľmi mám rád vodnú masáž na chodidlách a kolenách (poďakovanie za uplynulý týždeň).

Nasleduje parná sauna na cca 15-20min (vizualizácia, precítenie cieľov, pohľady do budúcnosti – čo bude o 5 rokov). Ľadová sprcha

Následne idem do plaveckého bazéna. Začínam plávanie pod vodou na jeden nádych (úplné vypnutie hlavy – nemyslím úplne na nič, žiadne myšlienky, vnímam len okolie). Začínal som ledva 20 metrov pod vodou – teraz 2-3 x za sebou 25 metrov a prvý krát idem na cca 35-40 metrov pod vodou. Až tu som zistil akú obrovskú energiu má myšlienka. Ak začnem na niečo myslieť a nedajbože na to, že či doplávam, automaticky strácam kyslíkové rezervy, ktoré sa spotrebujú na myšlienky.

Nasleduje výkonové plávanie prsia a kraul na striedačku. Idem na plno koľko vládzem. Nikdy nerátam množstvo metrov – musím ísť až do úplného vysilenia kedy začnú vynechávať svaly (sústredím sa na svoje telo a svaly ako rastú a pracujú, ako je im fantasticky – vraj stačí len myslieť na svaly a tie začnú rásť, ja ich ešte podporujem fyzickým vypätím).

Ďalší relax v parnej saune ale predtým ešte ľadová sprcha. Toto opakujem koľkokrát sa mi to vmestí do jednej hodiny.

Zopakujem ešte čo sa deje v mojej hlave

 • Vodná masáž – poďakovanie za úspešný týždeň, plánovanie ďalšieho týždňa. Venujem sa veciam, ktoré som zažil, vždy v nich nájdem pozitívum čo ma posúva ďalej. Poďakujem sa. Prechádzam si celý nasledujúci týždeň čo ma čaká a vizualizujem jeho ideálny stav. Neriešim možné problémy. Vizualizujem CIEĽOVÝ IDEÁLNY KONCOVÝ STAV. Prežívam naplno, s uvedomením si všetkých zmyslov. Uvedomujem si čo počujem, aké vône a dotyky cítim.

 

 • Parná sauna – vizualizácie mojich cieľov, snov, plánovanie nových cieľov, nové nápady na články, postupy vo firme, čo zlepšiť zmeniť a pod. Sauna je vždy najplodnejšia. Dostávam množstvo nápadov a riešení, ktoré som predtým nemal. Vždy na záver “1 hodinky pre seba” si sadám k papieru a značím si všetky nápady a myšlienky.

 

 • Plávanie pod vodou – nemyslím úplne na nič, úplná koncentrácia na nič. Pri tejto činnosti mi pomáhajú bodky na dne bazéna, ktoré len vnímam. Vnímam ich, že sa míňajú, ale vôbec si ich neuvedomujem – úplné ne-myslenie.
Záver

hodiny čas pre sebaPopísal som, čo sa mi osvedčilo a čo ma nesmierne posúva ďalej pri mojom podnikaní a činnostiach, ktoré vykonávam. Po tejto hodinke odchádzam nabudený, plný energie a nových nápadov, myšlienok, vyriešených vecí ale hlavne oddýchnutý.

Držím palce pri nájdení 1 hodiny pre seba. Veľa krát je to náročné nájsť vhodný čas, ale ešte náročnejšie ustriehnuť , aby ma nikto v tomto čase nevyrušoval.

Dostávam milión dôvodov prečo neísť na plaváreň. Sú to všetko opodstatnená, skutočné a reálne dôvody prečo nie. Napriek tomu je potrebné zodvihnúť sa ísť. Verte mi, ten pocit na záver stojí za to.

Prajem krásny, usmiaty deň.

 
 
Aktualizácia 26.8.2014
Dnes som bol asi po 6-tich mesiacoch znovu na plavárni. Áno, ani ja nie som ideálny. Vynechal som množstvo hodín pre seba, pretože som mal tak “vážne a dôležité dôvody” prečo tam neísť. Včera som sedel s mojim veľmi dobrým známym. Spýtal sa ma ako sa mám a ja som mu povedal presný stav v ktorom som bol. Jeho odpoveď bola – stratil si účel svojej činnosti. Vtedy som to pochopil, moje ciele a úspešné koncové stavy som už nevidel. Nevidel som prečo robím to čo robím. Slávo ďakujem.
 
Kto sa pridá ku mne? Každý Utorok od 7:00 – 8:00 na plavárni v Banskej Bystrici?
 

Napíšte do diskusie nižšie, akú činnosť máte Vy pri svojej hodinke pre seba? Inšpirujete iných!

Autor:

Bohuš Žila

Nadšenec INFO Podnikania, Inteligentných Inštalácií, Elektrotechniky, Osobného Rastu, Obsahového Marketingu, Úspešného a Etického Podnikania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.