Alkoholová Opica – je to správna pozornosť?

Do minulého roku som vždy na konci roku rozdával svojim klientom a zákazníkom alkohol. Boli to rôzne vína, likéry a tvrdý alkohol. Skutočne je však potrebné rozdávať Alkoholovú Opicu?

sauna

Nazval som to dosť extrémne a určite moji zákazníci nemali vážne zdravotné problémy. Čo tak ale podporiť niečo iné? Čo tak podporiť malých a stredných podnikateľov z regiónu zákazníka? Dať klientom zážitok, zdravie alebo pohyb?

Ak vyberám darčeky pre svoju rodinu či okolie, tiež sa môžem riadiť týmto postupom. Zákazník je osoba, ktorú chcem obdarovať.

 

No a tu je postup ako vyberám darčeky tento rok:

  1. Vyberiem si služby, produkty alebo činnosti, po ktorých bude mať zákazník dobrý pocit. Tento pocit si bude spájať s mojou firmou alebo osobou. Sú to napríklad: plaváreň, masáže, kozmetika, posilovňa, rôzne pohybové aktivity, ručne vyrábané pomôcky, prírodné produkty, knihy ktoré mu pomôžu a pod.
  2. Ísť za prevádzkovateľom, výrobcom a zaujímať sa o darčekové poukážky alebo balenia napr. na 1-2 vstupy. Je veľký predpoklad, že to  podporí pretože je to forma ochutnávky, ktorú zaplatí iná firma. Týmto môj zákazník dokonca veľakrát zistí, že vôbec existuje taká služba či produkt v jeho meste. 
  3. Služby vyberám v meste alebo regióne, z ktorého je zákazník.  Je to výborná podpora danej firmy a regiónu, môjho zákazníka.

medTento spôsob môžem použiť aj celoročne, ako výmenu č.4 a dodať 101% pri každej dodávke nad určitú sumu.  

Čo je to Výmena č.4, alebo dodávka 101%? Ako často mám robiť výmenu č.4? Určite absolvuj školenie HCA – Efektívne vedenie obchodného rozhovoru.

 

 A aký to má efekt?

  •  Zákazník zažije príjemné chvíle, ktoré si spojí s mojou firmou alebo osobou.
  • Podporím firmy a živnostníkov v okolí zákazníka.
  • Peniaze, ktoré použijem na nákup ostávajú v regióne zákazníka. Cez alkohol, chipsy a čokolády idú peniaze skoro vždy preč zo Slovenska.

Niekde som čítal správanie firiem vo Švajčiarsku. Fungujme aj na Slovensku podľa tohoto pravidla!

paličkovanie

Keď potrebujem niečo nakúpiť pozriem sa, ktorá firma z môjho mesta to vie dodať. Ak ju nenájdem v mojom meste, pozriem sa, ktorá firma to dodá z môjho regiónu. Stále som nenašiel, tak hľadám firmu v mojej krajine. Ak nenájdem uvedenú službu či tovar v mojej krajine, vôbec ju nepotrebujem. Nepotrebujem službu alebo produkt, ktorý mi nedodá 100% Slovenská firma. Áno, sme malá a “špecifická” krajina. Začnime sa ale odteraz pozerať na výber dodávateľských firiem a nákupov týmto smerom. Určite nájdem niečo, čo sa dá takto nakúpiť.

 

 

Aké máš skúsenosti so zážitkovými darčekmi? Akú pozornosť, a akým spôsobom, dávaš na konci roku svojim zákazníkom či najbližším? Podeľ sa zo svojimi skúsenosťami a praktikami v diskusii nižšie.

 

Autor:

Bohuš Žila

Nadšenec INFO Podnikania, Inteligentných Inštalácií, Elektrotechniky, Osobného Rastu, Obsahového Marketingu, Úspešného a Etického Podnikania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.