Čo robí, prezident?

S článkami o prezidentských voľbách, som už chcel skončiť. Dostal som však niekoľko námietok na moje články a preto cítim potrebu, napísať o práci prezidenta Slovenskej republiky. Mám pocit, že sám, mám nepochopenú pozíciu prezidenta štátu. Počúvam, že s postom prezidenta nie je každý stotožnení. Vidím, že sa nájdu ľudia, ktorí nie úplne rozumejú, čo vlastne robí prezident.

Aká je pracovná pozícia prezidenta?

Čo je výsledok práce prezidenta?

Prečo a na čo, je prezident štátu?

 

Priznám sa, ústavu Slovenskej republiky, som nečítal od strednej školy, a vôbec si nepamätám, ako sú definované úlohy prezidenta (polepším sa). Z informácií, ktoré ale ku mne prišli viem, že prezident nemá skoro žiadne právomoci riadiť tento štát. Prezident nás len zastupuje a reprezentuje. Hodnotí vládu, zvoláva odborné kruhy a informuje o dianí v parlamente. Mne tam ešte chýba jedna funkcia. Prezident musí byť aj LÍDER

 

Poďme sa pozrieť do histórie, kto je v skutočnosti prezident.

Pri zoskupení určitého množstva ľudí vznikne komunita, skupina, ktorá si vždy zvolí svojho zástupcu, veliteľa, náčelníka. Tento LÍDER, vzíde prirodzene a je najschopnejší:

 • riadiť
 • viesť
 • zastupovať
 • rozhodovať
 • zdieľať a šíriť myšlienku tejto skupiny
 • organizovať
 • má vízie a smer, s ktorým sa stotožňuje väčšina ľudí

Všetky tieto zručnosti, musia viesť k zlepšeniu života celej skupiny, organizácie, štátu.

 

Náš prezident, ale nemá toľko možností a nástrojov. Nemôže riadiť a ani nerozhoduje. Niekedy len pripomienkuje.

A čo teda robí prezident, keď výkonnú časť vykonáva vláda?

Mimo riadiacich funkcií, ktoré robí vláda nám ostalo:

 • Vedie

 • Zastupuje

 • Zdieľa a šíri myšlienky

 • Je mienko-tvorca, vytvára mienku, ktorá dlhodobo zlepšuje žitie

 • Je autoritou (ideálne, ak len svojou osobou)

 • Udáva smer

 

Predstavte si obrovské stroje, ktoré prekonávajú rôzne prekážky, nástrahy. V týchto strojoch sedia občania, skupina ľudí, ktorá vedie a šoféruje tieto stroje. Potrebujú sa dostať do cieľa a už pri dosahovaní tohto cieľa sa im zlepšuje životná úroveň. Už to, že idú správnym smerom, zlepšuje ich život.

Výkonný pracovníci, manažéri (vláda) riadia a organizujú. Vykonávajú činnosť, aby celá táto skupina ľudí (občania), mašinéria strojov, zásobovania a pracovných postupov fungovala a bola životaschopná. Na vrchu je výkonný riaditeľ (premiér), ktorý to kontroluje a riadi.

V najvyššej kabínke, ktorá je nad všetkými výkonnými pracovníkmi (vládou) a skupinou ľudí (občania), je človek (prezident), ktorý vidí aj nad vysoké stromy a kopce, vidí čo je za nimi. Vidí, všetky prekážky, nástrahy, ale aj výzvy, či možné efektívnejšie cesty, ako sa dostať do cieľa. Pozerá sa dopredu a informuje o možných nástrahách a výzvach pre dosiahnutie cieľa, čo najefektívnejšou cestou.

A toto je pre mňa práca prezidenta. Toto je človek, ktorý prešiel celou štruktúrou tejto organizácie. Bol dole ako radový občan (šofér, robotník), vybudoval funkčné a úspešné organizácie. Dokonca prezident vôbec nemusí byť z vlády. Som presvedčený, že ak je nezaujatý, vie lepšie posúdiť napredovanie celej skupiny. Nemusí sa nikomu zodpovedať, byť zaviazaný či vďačný. Zodpovedá sa len skupine ľudí (občanom), ktorí ho zvolili.

 

Takže prezident, je LÍDER.

Je to človek, ktorého vidia aj ostatné “kmene” (štáty). Sedí na najvyššej stoličke, aby dovidel “aj za horizont” a udával smer. Informuje o nástrahách a výzvach. Udáva smer, aby napredovanie bolo čo najefektívnejšie. Udáva taký smer, aby celá skupina, ktorá si ho zvolila, napredovala a mala zo dňa na deň lepší život. Bezpečnejší, krajší a plnohodnotnejší.

 

Áno, stretávam sa s názorom, že ani jeden z kandidátov, nie je vhodný.

V poriadku, tak kto?

 

4 roky vydržím, ale potom chcem aby všetci pochybovači, navrhli niekoho zo svojho okolia. Niekoho, kto spĺňa vyššie popísané požiadavky, na nášho “náčelníka”. Ak splní hore popísané požiadavky, budem ho o 4 roky podporovať. Chcem však vidieť skutočné výsledky. Výsledky, ktoré pomohli dlhodobo zabezpečiť lepšie prežitie väčšiny ľudí. Úmyselne hovorím o väčšine, pretože všetkým sa vyhovieť nedá, existujú aj špekulanti, ktorí idú proti dlhodobému prežitiu.

U kandidáta na prezidenta chcem vidieť hmatateľné a viditeľné výsledky, ktoré sa dajú overiť cez referencie, vyjadrenia. Vždy sa nájdu aj negatívne, ale vtedy je treba porovnať – koľkým pomohol mať sa lepšie, s tými, ktorým “ublížil”.

To je to isté, ako konkurencia automobilky vyhlási, že jej konkurent, má každý mesiac reklamovaných 600 áut a ona má len 100 áut. No dobre, ak je to z predaných 1000 kusov, je to prúser a niečo robia naozaj zle. Ak je to, ale zo 600.000 predaných áut, je to v poriadku. Je to len 0,1% reklamácií z celkových predaných. A to isté platí aj o negatívnych kampaniach čiže antikampaniach.

 

Ja mám v týchto prezidentských voľbách svojho favorita, ktorého idem voliť.

Ak ho ty stále nemáš, prejdi si znovu hore popísané požiadavky na prezidenta, či sa skutočne nájde ten pravý. Ak stále nič, máš 4 roky na to, aby si takého vo svojom okolí našiel a začal o ňom hovoriť. 22667202_l

Nikto nespraví zmenu tam hore. Zmena môže nastať len z dola. Ak s niečím nesúhlasíš, zodvihni sa a začni niečo robiť. Uvidíš, že pritiahneš k sebe rovnakých ľudí, ako si ty. Po chvíli sa obzrieš a zistíš, že ste už riadna skupina, ktorá bude násobne zväčšovať záujem ďalších ľudí.

 

Zmena môže nastať len z dola.

 

Silne nesúhlasím s terajším fungovaním štátu od vlády, až po prezidenta. Chcem s tým niečo spraviť. Bol som voliť v 1.kole a idem voliť aj v 2.kole. 

 

Zmena nikdy nepríde zhora, pretože hore sa majú dobre a oni zmenu nechcú.  

 

Máme kandidáta, ktorý povstal z ľudu. Prešiel si všetky úrovne žitia. Od malej izbičky so 6-timi bývajúcimi v Amerike, až po úspešné a výnosné firmy. Chcem aby štát produkoval zisk.

Každoročné plánovanie deficitu je choré, chybné a z dlhodobého hľadiska ide o existenčný problém.

 

Aj v 2.kole idem voliť.

Ja svojho kandidáta mám.

A ty? 

Autor:

Bohuš Žila

Nadšenec INFO Podnikania, Inteligentných Inštalácií, Elektrotechniky, Osobného Rastu, Obsahového Marketingu, Úspešného a Etického Podnikania.

Jedna odpoveď na „Čo robí, prezident?“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.