Ficova achilovka – Marketingový nástroj

 

Nejdem už písať o politike, v tom má už každý jasno. Všimol som si však, jeden veľmi silný nástroj, ktorý sa používa v marketingu. Všimol som si ho práve teraz, keď sú voľby. Máte cieľovú skupinu, ktorej potrebujete niečo povedať. Potrebujete ich 100% pozornosť. Niektorí Vás počúvajú, ale nie všetci. Ako to spraviť,aby ste mali ich plnú pozornosť? Ako spraviť niečo, čo by otočilo hlavy práve na Vás? 

Volá sa to SPOLOČNÁ REALITA

 

Príklad:

Predstavte si, ako stojí muž na schodoch, ktorý má ruku v zadu, za chrbtom. Približujete sa k nemu a už zdiaľky je Vám akýsi povedomí. Podobá sa na Vášho najlepšieho priateľa zo základnej školy.

1.Som nefajčiar.

Pomaly stúpam po schodoch a sem tam sa pozriem na uvedenú osobu, či to naozaj nie je môj najlepší kamarát. Zrazu vytiahne ruku spoza chrbta a potiahne si plným dúškom z cigarety. Bang. Hneď Vám naskočí kontrolka proti fajčeniu a odpor k cigaretovému dymu. Už to určite nie je Váš najlepší kamarát, idete okolo neho, len aby ste ho obišli čo najďalej. Neznášam smrad cigariet. Nemám vôbec chuť s ním komunikovať. Rozprávať sa a ani počúvať.

Pritiahol som to za vlasy, ale môže sa stať, že to dopadne aj takto.

2.Som fajčiar.

Pomaly stúpam po schodoch a sem tam sa pozriem na uvedenú osobu, či to naozaj nie je môj najlepší kamarát. Zrazu vytiahne ruku spoza chrbta a potiahne si plným dúškom z cigarety. Bang. Hneď ťahám svoje cigarety z vrecka, vyťahujem cigaretu a osoba môjho záujmu už čaká so zapaľovačom. Dávame sa do rečí. Hneď na začiatku mu spomeniem, že sa veľmi podobá na môjho najlepšieho kamaráta zo školy. Hovoríme o škole, o tom prečo sme tu a komunikácia naberá na obrátkach. Som ochotný rozprávať ale aj počúvať.

Čo sa ale stalo v týchto dvoch prípadoch? Všetko to bolo o spoločnej realite.

V prvom prípade sa naše reality rozchádzali, pretože dotyčná osoba je fajčiar. Ja cigaretový dym neznášam. V druhom prípade sme mali spoločnú realitu a komunikácia sa len gradovala. Bol som ochotný hovoriť, ale aj počúvať.

 

Ďalší príklad:

Vytvorte dve miestnosti na vlas rovnaké.  Rovnaký počet stoličiek a stolov. Na každý stôl položte popolník.  Do jednej miestnosti pustite fajčiarov a do druhej nefajčiarov. Aký bude výsledok? V miestnosti, kde ste pustili fajčiarov, bude veľká vrava a zábava. Pravdepodobne budú sedieť okolo jedného stola, budú sa rozprávať a komunikovať. Keď sa pozriete do druhej miestnosti, kde ste pustili nefajčiarov, pravdepodobne bude každý sedieť sám. Pravdepodobne budú ticho. Každý si bude riešiť niečo svoje. Niekoľko popolníkov bude odložených na okennej parapete.

Týmto nechcem hovoriť, že fajčiari sú lepší ľudia, alebo komunikatívnejší. To vôbec nemá s tým nič spoločné. Ide čisto iba o realitu osôb, ktoré boli v jednej miestnosti.  Toto vôbec neznamená, že fajčiari sú spoločenskejší, ako Vám možno niekto povie. Fajčiari, len majú jednu spoločnú realitu a tou sú cigarety. Z pohľadu komunikácie a schopnosti začleniť sa do spoločnosti, to nemá nič spoločné. Majú spoločnú realitu a tým majú väčšiu ochotu medzi sebou komunikovať. Počúvajú jeden druhého a zapájajú sa do komunikácie. Spájajú ich cigarety.

Nepropagujem cigarety! Som ich odporca! Uviedol som ich ako príklad, pretože sa s tým stretávame každý deň. Prosím, prestaňte fajčiť. V komunikácii budete dobrí aj bez nich.

 

achilovkaFicova achylovka

Poďme sa, ale pozrieť na to, čo mi pred pár dňami vyrazilo dych. Pozeral som  VIDEO na stránkach www.lenspolocne.sk. Je to stránka vytvorená pre podporu Andreja Kisku, jedného z kandidátov na pozíciu prezidenta Slovenskej republiky. Založili ju nadšenci uvedeného kandidáta. V určitej minúte hovorí pani, ktorá sa zúčastnila MDŽ, o svojej realite spoločne s p.Ficom. Mne až mráz naskočil na chrbát. Vravím si , je toto možné?

Citujem pani: ” Aj ja mám nohu v protéze, takže sme na tom rovnako”. Hlavná osoba tohto podujatia, hneď na začiatku hovorí o svojej boľavej nohe. Je mladý, ale achilovka ho zradila. Vravím si, to nie je možné! Takáto náhoda? To je fakt až neskutočné.

 

Čo sa ale stalo?

Dajme si zadanie:

Ja ako marketér,mám za úlohu zaujať, čo najväčší počet osôb z cieľovej skupiny. Mám osloviť, čo najväčší počet osôb skupiny voličov p.Fica. Mám za úlohu, nájsť takú komunikáciu, aby ma cieľová skupina počúvala a mala 100% pozornosť, práve na mňa. Jedna zo skupín sú dôchodcovia. Túto skupinu som si vybral. Ideme na to. Pripravený?

V prvom rade potrebujem dopodrobna analyzovať svoju cieľovú skupinu. Ak chcem s ňou cielene komunikovať, musím ju poznať do najmenšieho detailu. Musím ju poznať so všetkými boliestkami, trápeniami ale aj snami a predstavami. (ak chcete zdarma eBOOK, ktorý sa venuje analýze cieľovej skupiny a povedie Vás krok za krokom, choďte na stránku http://www.obsahovymarketing.eu/1-persony/ kde si ju môžete ZDARMA stiahnuť).

Ale poďme späť.

Keď už mám spravenú analýzu, potrebujem nájsť niečo čo spája celú moju cieľovú skupinu. Niečo, čo keď budem komunikovať ďalej, osloví najväčší počet osôb z tejto skupiny. Niečo, čo otočí ich hlavy na mňa, keď budem na nich hovoriť. Potrebujem nájsť, najlepšie bolesť či trápenie, ktoré má väčšina z mojej skupiny. Na bolesť a trápenie reagujeme všetci. Áno, správne. Sú to práve bolesti nôh, ktoré má asi väčšina dôchodcov. Je to spôsobené opotrebovaním kĺbov a ochabovaním svalom. Typujem 99%  dôchodcov, ktorí mali alebo majú bolesti pri chôdzi. Pozrite sa teraz na p.Fica, ako kráča na pódium na stránke www.lenspolocne.sk . Áno, pri poškodenej nedajbože roztrhnutej achilovke je to veľká bolesť.

 

p.Fico získal cez svoju achilovku, najväčšiu pozornosť svojej cieľovej skupiny dôchodcov.12164270_l

Má rovnakú realitu, ako má väčšina dôchodcov.

Jeho cieľová skupina ho počúva. S nadšením s ním komunikuje.

Jeho cieľová skupina prijíma to čo im hovorí.

Majú spoločnú realitu.

 

Šialené, neskutočné. Ak je achilovka p.Fica skutočná, mal by sa poďakovať, pretože získal jeden z najsilnejších marketingových nástrojov. Získal maximálnu pozornosť svojej cieľovej skupiny.

 

Odteraz nazývam túto techniku – FICOVA ACHILOVKA

Analyzovať cieľovú skupinu, nájsť niečo najviac spoločné, niečo čo je bolestivé a cez toto komunikovať. Bolesť samozrejme nemusí byť len fyzická. Môže sa jednať o trápenia, nočné mory a pod. Ako som spomínal, viac o analýze a návode Zdarma – Krok za krokom pri tvorbe Personov, nájdete na stránke http://www.obsahovymarketing.eu/1-persony/

 

Video z MDŽ. Sledujte hlavne ako nastupuje na pódium. Viem, že to bolí, ale až tak?

 ZDIEĽAJ!

Autor:

Bohuš Žila

Nadšenec INFO Podnikania, Inteligentných Inštalácií, Elektrotechniky, Osobného Rastu, Obsahového Marketingu, Úspešného a Etického Podnikania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.