Máme funkčné a odskúšané,  jednoduché pravidlo na sadenie či siatie. Tak jednoduché, že nepotrebujete k nemu žiadne knihy, internet ani aplikácie v tablete či mobile (veru tak, už aj v mobile môžete mať aplikáciu, ktorá vám presne povie čo máte v danom ročnom období a čase robiť na záhradke).

Nejdem však hovoriť o rôznych dňoch kvetu, rastlín a pod. Chcem len poukázať na pravidlo, ktoré sa nám v záhrade osvedčilo a má veľký vplyv na úrodu. Na druhej strane nechcem znehodnotiť dní kvetu, vody a pod. Určite áno, má to zmysel.

Ak chce niekto priviesť sadenie, polievanie a iné činnosti v záhrade k dokonalosti, určite nech si to naštuduje dopodrobna. Chcem len hovoriť o jednoduchom pravidle, na ktoré nepotrebujete žiadne vedomosti. Stačí Vám vedieť v akej fáze je mesiac.

2013-07-26 19.41.14Ako relax máme pri dome záhradku, ktorú každý rok obhospodarujeme. Je to relax, radosť ale aj vlastná zelenina či ovocie z vlastnej záhradky. Existujú rôzne články, informácie a knihy ohľadne správneho sadenia a vysievania. Verím tomu a máme to dokonca odskúšané. Sadiť alebo siať vo vhodnom čase má veľký vplyv na veľkosť a množstvo úrody.

Naše pravidlo s mojou manželkou znie:

Ak mesiac dorastá alebo je v SPLNE – sadím alebo sejem všetko čo má úrodu nad zemou

Ak mesiac klesá alebo je v NOVE – sadím alebo sejem všetko čo má úrodu pod zemou

Čím viac sa priblížim k SPLNU alebo k NOVU je to o to silnejšie.

 

Aby sme si to lepšie zapamätali, predstavujeme si nasledovný príbeh.

Keď mesiac klesá, zmenšuje sa, postupuje dole po schodoch pod zem a jeho sila narastá práve pod zemou. Preto práve sadenie všetkých rastlín, z ktorých je úroda pod zemou, robíme vtedy, keď zostupuje mesiac po schodoch do zeme, alebo je v NOVE. Vtedy je mesiac najsilnejší pod zemou, je najhlbšie.

A funguje to aj opačne. Keď mesiac dorastá, začína vystupovať po schodoch spod zeme a jeho sila naberá práve nad zemou. Najsilnejšie je, keď je mesiac v SPLNE a je úplne vystúpený nad zemou. Vtedy sadím a sejem rastliny, ktoré majú úrodu nad zemou.

Len toto pravidlo podstatne zlepšilo a zväčšilo našu úrodu. Je chutnejšia, väčšia a zdravšia.

 

Aké máte skúsenosti so sadením v záhrade?

Skúsili ste už sadiť alebo siať podľa mesiaca? Aké máte výsledky?

Napíšte svoje skúsenosti dole, do diskusie.