ribezla čierna

Na záhradke sa nám urodili nádherné čierne ríbezle. Nevedeli sme aký vlastne poklad máme. Zistili sme to až pri hľadaní na internete. Spracovaní čiernych ríbezlí je neúrekom, klasický lekvár NEVARENÝ nás s polovičkou zaujal najviac pretože zachováva najväčšie množstvo vitamínov pri spracovaní.

Využitie: Výborný liek proti anémii ako aj liek proti chorobám priedušiek (vylieči aj chronický zápal priedušiek). Obrovský zdroj vitamínu C a železa hlavne pre zimné obdobie.

Použitie: Podávať ako liek pri ťažkostiach s chudokrvnosťou-anémii, prieduškami a nedostatkom vitamínu C. Preventívne posilnenie imunity v prechodných obdobiach – zvýšenie prísunu vitamínu C. Ak je vo Väčšom množstve používať ako klasický lekvár na palacinky, chlieb s maslom a lekvárom, taktiež je výborný ako časť plnky do torty.

ČO POTREBUJEME:  1kg čiernych ríbezlí, 1kg kryštálový cukor – pomerne meníme množstvo cukru na dané množstvo čiernych ríbezli

1. PRÍPRAVA

Ríbezle obrať do misky. Pooberať všetky stonky tak, aby ostali len bobuľky ríbezlí. Poumývať ríbezle studenou vodou. Všetky nečistoty, lístky a omrvinky zo zberu vyplávajú na povrch studenej vody a dajú sa krásne odliať preč. Následne znovu pustíme studenú vodu do misky a premyjeme ríbezle. Takto postup zopakujeme až kým je voda na povrchu čistá. Takto pripravené ríbezle zvážime – odpočítame váhu misky 🙂

2. POMLETIE

Na internete sme našli spôsoby pomletia ako je použiť mlynček na mäso – táto možnosť sa nám nepáčila, pretože ríbezle prichádzajú intenzívne do styku so surovým železom. Ďalej sme našli použitie ponorného mixéru ale čo sa nám osvedčilo najviac je použiť sekací nôž v miešacej miske kuchynského robota (viď obrázok). Podstatou je maximálne obmedziť styk ríbezlí s kovom a hlavne surovým kovom, ako je napríklad predná mriežka mlynčeka na mäso.

Do mixéra – miešacej misky vložíme do polovice ríbezlí a primeranú časť cukru, poriadne premiešame, posekáme, vymixujeme. Hmota musí byť celistvá najlepšie posekané aj šupky. Pozor na napenenie pri rýchlom mixovaní – vznikne ríbezľová pena, neviem či je to vhodné alebo nie. Pri našom spracovaní došlo k miernemu napeneniu. Bolo vidieť, že lekvár je belší – vytvorili sa vzduchové bublinky. Aký to bude mať vplyv zistíme až neskôr – čo sme ale spozorovali, v pohárikoch sa následne lekvár vyčistil, bublinky zmizli. Takto spracovaný lekvár dáme do spoločnej nádoby a riadne premiešame aby pomer ríbezlí a cukru bol rovnaký. Nevarený lekvár je pripravený na plnenie do pohárov.

sekací nôž v kuchynskom robote

3. PLNENIE POHÁROV

Poháre používame čo najmenšie, aby sme ich po otvorení spotrebovali čo najskôr. Poháre musia byť čisté ale hlavne suché, vysušené a vyutierané. Poháre plníme skoro do plna tak, aby bolo možné vrch zasypať ešte cca 1cm cukru. Teda naplnené poháriky lekvárom zasypávame ešte kryštálovým cukrom. Takto naplnené a zasypané poháriky zatvárame celofánom alebo zaviečkujeme závitovými vrchnáčikmi. Takto spracovaný lekvár vydrží v komore až 2 roky so zachovaním najväčšieho množstva vitamínov.

pohár zasypaný cukrom

ZÁVER

Takýmto spôsobom je možné spracovať aj iné plodiny v záhrade napr. černice – už sa na to s polovičkou tešíme. Prajeme dobrú chuť a príjemné chvíle strávené pri spracovaní.

čierne ríbezle v pohári

Aktualizácia 26.8.2014

Po prvom nevarení u nás došlo ku kvaseniu vo všetkých pohároch. Nebola to plieseň ale začal kvasný proces, ako keď sa robí víno. Hneď sme všetky poháre dali do mrazničky a zmrazili. Čo je ale zaujímavé, po vybratí tento kvasný proces už v chladničke nepokračuje. Máme vždy v chladničke vybratý jeden pohár a je k dispozícii v prípade oslabenia imunity, prípadne zvýšených teplôt. Čítal som na internete, že takýmto spôsob ide konzervovať, ale nám sa to nepodarilo. Písala mi aj jedna čitateľka, ktorej taktiež celá várka lekváru išla do kvasenia, čím sa jej týmto ospravedlňujem.

Máte niekto skúsenosti s nevareným lekvárom? A podarilo sa zrealizovať, že nedošlo ku kvaseniu? Podeľte sa prosím o tom, nižšie v diskusii.