Pád Rímskej Ríše – vidíme podobnosť ?

Ekonomická, sociálna a etická kríza už tu raz bola. Týkala sa Rímskej Ríše, ktorá následne skolabovala. Rímska ríša bola od  8 storočia pred n.l. až do 5-6 storočia n.l. Dnes máme ekonomickú, sociálnu a etickú krízu v celosvetovom merítku. Ako to skončí ? Alebo je to začiatok ?

Pozri me si 20 dôvodov pádu Rímskej Ríše – až ide mráz po chrbte!

Dnes mi do emailu prišla správa od môjho známeho. V tomto emaily sa píše o páde Rímskej Ríše. Je tu až mrazivá podobnosť toho, čo sa deje dnes ale v celosvetovom merítku. Dnes sa stretávame s rovnakými problémami ako to bolo v Rímskej Ríši.

Edward-GibbonAnglický historik a neskôr člen parlamentu – Edward Gibbon publikoval v rokoch 1776 až 1788 svoje najdôležitejšie a najrešpektovanejšie dielo: “História úpadku a pádu Rímskeho impéria“.

Dielo písal 14 rokov, postupne vychádza v šiestich zväzkoch a dodnes je považované za jeden z najkvalitnejších historických rozborov tohto obdobia.

 

Gibbon v závere hodnotí dôvody zániku Rímskej ríše takto:

 1. Veľká väčšina obyvateľov preferuje zábavu pred prácou.
 2. Tradičná úloha otca ako živiteľa rodiny je spochybňovaná, množia sa rozvrátené vzťahy a slobodné matky.
 3. Seniorizanedbávaní. Ľudia sa starajú o domácich miláčikov viac než o svojich starých rodičov.
 4. Literatúra a umenie sa stávajú bezduchými. Vytvára sa planá zábava za každú cenu. Takzvané umelecké diela sú škaredé, nevkusné, nič nehovoriace, ale napriek tomu za ne bohatí platia veľké sumy.
 5. Základná vojenská služba vlasti je odmietaná, spochybňovaná, vysmievaná a neskôr zákonom zrušená. Armádu tvoria nájomní žoldnieri.
 6. Poctivo pracujúci ľudiazosmiešňovaní a ako vzor sa stávajú prázdni pokrytci, populisti, pochybní umelci a takzvané celebrity.
 7. Daňové zaťaženie obyvateľstva stále rastie a štát prerozdeľuje neúmerne vysoké čiastky. Ľudia sa neboja nepracovať, pretože štát sa o nich vždy postará.
 8. Úroveň vzdelania rapídne klesá.
 9. Štátny dlh rastie do nesplatiteľnej výšky.
 10. Prestáva sa vyrábať a pestovať, pretože výroba doma je drahá a potraviny a výrobky sa dovážajú zo satelitných krajín.
 11. Kto sa dostal do pozície, kde môže zo štátneho kradnúť, väčšinou aj tak robí. Postihnuteľnosť týchto zločinov je veľmi malá.
 12. Počatie a výchova detí je vnímaná ako obťažujúca a detí sa rodí stále menej.
 13. Rokmi osvedčené mechanizmy, chrániace poctivých pred podvodníkmi, náhle zlyhávajú.
 14. Verejné funkcie sa stávajú predmetom koristi zisku. Udeľujú sa za úplatky, a kto ich získa, chce z nich koristiť, aby sa mu vložený úplatok niekoľkonásobne vrátil.
 15. Storočiami predkov preverené hodnoty – česť, zmysel pre povinnosť, zodpovednosť, nadšenie pre prácu, dobročinnosť, zápal pre veci verejné – sú vysmievané a zosmiešňované.
 16. Šíri sa cynizmus.
 17. Šíri sa plytvanie, nestriedmosť, znevažovanie znalostí, vedomostí a poctivej práce.
 18. Do krajiny prichádza veľké množstvo cudzincov.
 19. Politici ponúkajú ilúziu, ktorá si vynucuje zábavu a štátnu podporu (chlieb a hry).
 20. Občania stále na všetko nadávajú.

 

Zdá sa Ti to podobné ? Vidíš v niečom podobnosť ?

Začal som robiť zmenu sám od seba. Niekedy ma prepadne pocit úzkosti, že som na to sám, ale viem, že inej cesty niet. Chcem byť vzorom pre ostaných, ukázať im, že sa to dá aj keď si myslím, že som sám. Zmena môže nastať len ZDOLA. Je potrebné aby nás bolo stále viac a viac. Prestať hrať hry tých nad nami, uvedomiť si situáciu a zmeniť ju. Nikto za nás nespraví zmenu – len JA a TY !!!

 

Inšpirácia: email od môjho dobrého známeho Pavol Bielik, Banská Bystrica

 

Autor:

Bohuš Žila

Nadšenec INFO Podnikania, Inteligentných Inštalácií, Elektrotechniky, Osobného Rastu, Obsahového Marketingu, Úspešného a Etického Podnikania.

Jedna odpoveď na „Pád Rímskej Ríše – vidíme podobnosť ?“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.