Prečo už Nemáme Ochotu Platiť Dane?

Prečo už nemáme chuť platiť dane a poplatky? Ako je možné, že firmy hľadajú spôsoby ako optimalizovať daňové zaťaženie. Ako je možné, že v roku 2013 odišlo do daňových rajov 320 firiem a v roku 2014 len za prvý kvartál je už registrovaných až 220 firiem? Pomohlo by, keby boli nižšie dane? Začali by sme s väčšou chuťou platiť dane? Ja tvrdím, že nie. Chýba tu niečo úplne iné, ako výška odvedených daní.

Je ochota platiť dane vo výške zaplatených peňazí?

Boli by sme ochotnejší platiť, keby bola daň 15%, 10% alebo 5%? Kde je hranica ochoty platiť daň štátu? A je to skutočne vo výške dane? Je ochota platiť dane v množstve peňazí, ktoré máme zaplatiť štátu?

Hovorí sa tomu platiť dane. Ja tvrdím zaplatiť za služby, ktoré dostanem, ako platiteľ dane od štátu. A myslím si, že práve tu je celý problém, ochoty zaplatiť dane.

zemeguľa

Vráťme sa späť o niekoľko tisícročí späť. Ľudia zistili, že žiť v komunite, skupine je výhodné. Vedia spolu lepšie pracovať, loviť, ale aj brániť sa. Keď je nás viac sme silnejší, spravíme činnosti rýchlejšie a aj kvalitnejšie.

Keď je nás v skupine – spoločenstve viac, prirodzene je vždy niekto, kto to celé organizuje, dáva spoločenstvu zmysel. Je to zástupca a neskôr volený náčelník, ktorý zastupuje, organizuje a vedie svoju skupinu.

Keď je skupina ešte väčšia, pravidelné činnosti sú pridelené jednotlivcom. Títo jednotlivci zabezpečujú špeciálne úlohy. Niektorý sa starajú o obydlia, ďalší zabezpečujú potravu, iní zase zveľaďujú okolie, cesty a chodníky. Vznikajú posty osôb, zodpovedné za fungovanie určitej časti v spoločnosti.

Postupne vznikajú ďalšie pod úlohy v hlavných úlohách, na ktoré sa priberali ľudia, ktorí boli za ne zodpovedný. Nísledne v spoločnosti vznikla ďalšia skupina, ktorá zabezpečovala dobré fungovanie danej spoločnosti.

Samozrejme za jej dobre odvedenú prácu, požadovali odmenu. Bola to ich práca a potrebovali obživu, oblečenie. Dochádzalo k výmene a tým vlastne začala spoločnosť platiť skupine za vykonanú službu, ktorú odviedla.

Ľudia zo spoločnosti zaplatia skupine, ktorá zabezpečuje ich lepšie prežitie. Obyvateľom zabezpečujú napredovanie, rast a uľahčenie života.

A toto je celý problém dnešnej doby. Ochota platiť dane. Stratil sa účel zaplatených daní.

Každý sa pýta, prečo mám platiť dane? Zaplatená daň je kúpená služba, ktorá má zabezpečiť moje lepšie prežitie, žitie a neustály rast spoločnosti. Sú to peniaze, ktorými si kupujem ochranu, zveľaďovanie, vzdelávanie a napredovanie môjho okolia, v ktorom žijem.

Áno, teraz si každý predstaví tie kauzy a milióny či miliardy, ktoré išli na iný účel a inde, ako mali. Každý si teraz predstaví tie bavoráky, limuzíny, výlety za naše peniaze, či teplé miestečka a odmeny. Áno z peňazí nás všetkých. A toto je problém, je to problém účelu daní. Dane stratili svoj účel.

Za čo vlastne platíme?

Každý jeden úradník a poslanec je môj zamestnanec a má zabezpečiť moje lepšie prežitie.

Ja zamestnávam pani na úrade, aby vybavila moju žiadosť čo najrýchlejšie. Je to môj zamestnanec.

Ja platím mzdu policajtovi, aby ma chránil a zabezpečil nájdenie vinníka, ktorý mi ublížil či už fyzicky, psychicky alebo finančne.

Ja som si povolal sudcu, aby mi pomohol lepšie žiť, napredovať a domôcť sa práva. A dokonca ho za to dobre platím.

Je pravda, že niečo sa s daní vráti späť. Je vidieť, že sa niečo robí, určite áno. Viem ale, že sú tu obrovské rezervy a obrovský odliv našich peňazí mimo našu spoločnosť.

papagájNevidím všetky svoje peniaze z daní späť okolo seba. Nevidí všetky peniaze, v svojom okolí v lepšej infraštruktúre, zdravotníctve či školstve.

Vidíme však najčastejšie predražené tendre, účelové výberové konania a odmeny za to, že som úradníkom. Vidíme naše peniaze vo válove našich poslancov a úradníkov. Ale to sú naše peniaze! Majú svoj účel a na ten majú byť použité.

Chcem to zmeniť, ale zmena môže nastať len zdola. Zmena môže nastať len od jednotlivcov, ktorým sa to nepáči. Dnes som sám, ale zajtra už budeme dvaja. Následne vieme zmeniť aj tých hore. A čo máme vlastne zmeniť? Potrebujeme žiť eticky a morálne.

Aký máte názor na účel daní? Dá sa to niekedy zmeniť? Napíšte prosím postrehy a nápady diskusie.

Autor:

Bohuš Žila

Nadšenec INFO Podnikania, Inteligentných Inštalácií, Elektrotechniky, Osobného Rastu, Obsahového Marketingu, Úspešného a Etického Podnikania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.